Povrch

Austrália je najplochejším a najrovinatejší svetadiel. Priemerná nadmorská výška je okolo 300 metrov nad morom. Austrália ma 4 hlavné povrchové oblasti:
a) Západoaustrálska plošina -Rozprestiera sa od pobrežných nížin Západnej Austrálie smerom na východ, zaberá skoro polovicu svetadielu. Jej priemerná nadmorská výška je 300 m.n.m. Nachádzajú sa tu 3 púšte:
1. Veľká piesočná púšť
2. Gibsonova púšť
3. Veľká Viktoriína púšť, ktoré zaberajú 1 760 000 km2 plochy.
Nachádza sa tu tiež oblasť paniev a soľných jazier potom v strednej časti Stredoaustrálske ostrovné hory, pozostavujúce z Macdonnelovho pohoria s najvyšším vrchom MtZiel ktorý meria 1510 mnm a Mushgravovho pohoria s vrcholom Mtwoodroffe ktorý meria 1515mnm. Ďalej sú tu pohoria - Hammersleyovo s vrcholom MtBruce ktorý meria 1226 mnm, Darlingovo pohorie a aBarlee Rangee pohorie. Na najjužnejšej časti sa nachádza pohorie Stirling Range s vrcholom Bluff Knoll a meria 1109 mnm. Je tu tiež horstvo Kimberley a pohorie kráľa Leoporda ktoré sa nachádzajú na sever od Veľkej piesočnej púšte . Leží tu aj polostrov Arnhemská krajina ktorá je mierne zvlnená náhorná planina vysoká okolo 200-300 mnm, klesajúca k moru.
b) Juhoaustrálska hornatina - Rozprestiera sa od Svätovincentského zálivu a Spencerovho zálivu smerom na sever až k Eyreovmu jazeru ktorá vrcholí vo Flindersovom pohorí s najvyšším vrchom StMary´s Peak ktorá meria 1189 mnm. Nachádza sa tu aj juhoaustrálska priekopa.
c) Stredoaustrálska panva - Tiahne sa na západ od Východoaustrálskych hôr, je
rozdelená plošinou Barkly - meria 600 m a hrebeňom Selwyn Range - 700 m na dva
časti. Jej výška je menšia ako 100 m. Nacháda sa tu Veľká artézska panva, nížiny strednej Austrálie, oddelené na východe Greyovým pohorím, vysočinou Brroken Hill a pohorím Barrier Range a na juhu Flindersovým pohorím.
d)Východoaustrálske pohorie - Tiahnu sa pozdĺž celého východného pobrežia Austrálie vo vzdialenosti 80-100 km a ich priemerná výška je 900m a šírka od 80 do160 km. Začínajú od Yorkského mysu pohorím s výškou 500m a južne od Cairns, kde je najvyšší vrchol tohto pásma, MtBartle Free ktorý meria 1611 m (ktoré prechádzajú do ďalšieho horského pásma) siahajú až do Veľkého predelového pohoria (Great Dividing
Range), ktoré siahajú až k južnému pobrežiu. V horskom pohorí ktoré sa tu nachádzajú od severu na juh jednotlivé pohoria takto: Novoanglické hory, Liverpoolské hory, Modré hory , Austrálske Alpy a pohoria v Tasmínii. V Austrálskych vrchoch sa nachádzajú najvyššie vrchy: Najvyšším vrchom je Mount Kosciusko - meria 220 mnm , dalej Mount Townsend (2209 mnm) a Mount Bogong (1986 mnm). V Tasmnii pokračuje horské pásmo, kde hrebene dosahujú výšku 1200 mnm. V strednej časti sa nachádza Centrálna plošina s najvyšším vrcholom Tasmánie MtOssa ktorý je vysoký 1594 m. V severovýchodnej časti sa nachádza menšia plošina s vrcholom Legges Tor ktorý je vysoký 1573 mnm. Nachádza sa tu veľa horských jazier.