Objavenie Austrálie

Austrália zostávala pre veľkú vzdialenosť od ostatných kontinentov dlho neznámou zemou o čom svedči aj mapa sveta , ktorú v druhom storočí nakreslil grécky matematik, astronóm a zemepisec Klaudios Ptolemaios a vyznačil na nej Indický oceán
- veľké jazero - uzavreté na juhu pevninou - Terra Incognita , ako ju pomenoval.
Niektorý ju pomenovali ako - Terra Australis Incognita - neznáma južná zem. Objavili ju ako posledný kontinent (s výnimkou Antarktídy), príčinou bola veľká vzdialenosť nielen od Európy ale aj ostatných kontinentov.
Jeden z prvých moreplavcov, ktorý objavili Austráliu bol William Jansz so svojou loďou Duyfken (,,Holubička´´) z Jávy a priplával do zálivu Carpeentaria, zakotvil v západnom pobreží poloostrova Cape York v roku 1606. Išlo mu hlavne o zisk a keď našiel pustú krajinu a krutými domorodcami namiesto slonoviny a hodvábu. Prišiel o niekoľko mužov a odchádzal sklamaný. Krajinu pomenovali Nové Holadsko ale pretože nepriniesla zisky tak tam lode priprávali len náhodné a nezaujímali sa o túto krajinu ale používali túto dráhu preto poznali západné pobrežie Austrálie.
V roku 1616 kapitán lode Eandracht (, Svornosť´´) Dirk Hartog pristál na pobreží
Zeme Svornosti - dnešná Žraločia zátoka. O tri roky blízko pobrežia dnešného Perthu preplával Frederick de Houtman. Ďalšie lode ktoré narazili na južnú krajinu boli v roku 1622 loď Leeuwin (, Levica´´) ktorá pristála u juhozápadného cípu kontinentu - nazvali ho Zem Levice. O rok neskôr Jan Carstensz preskúmal pobrežie Carpentárského zálivu s loďami Pera a Arnhem a objavil severovýchodné pobrežie poloostrova Arnhemskej zeme. Franchois Thyssen s loďou Gulden Zeepaart (,Zlatý morský koník ´´) objavil južné pobrežie od Zemi Levice až po dnešnú Fowlerovú zátoku v roku 1627. O rok neskôr Gerrit Frederick de Witt s loďou Vianen objavil severozápadné pobrežie - Wittova zem. Ked lod Batavia ztroskotala na Houtmanových útesov v roku 1629, kapitán Francis Pelsart a časť posádky sa zachránili doplávali do Batavie, uzavrelo to obdobie holandských objavení v Austrálii. V roku 1642 Holanďania vyslali Abela Tasmana aby oboplával celý kontinent. Plavil sa cez Indický oceán na východ, objavil Tasmániu a pomenoval ju ( Van Diemanová zem ) tiež objavil Nový Zéland a Fidži. Namiesto zlata objavil len krajinu kde boli pralesy a divoký domorodci. V roku 1644 tam opäť prišiel ale žiadnu zmenu nevidel. Holandsko sa prestalo zaujímať o južnú krajinu. Ďalší moreplavec ktorý zakotvil na nepoznanej zemi bol Angličan William Dampier v roku 1688 pristál na pobreží severozápadnej Austrálie, ale nebolo to nič veľké.

 

Austrália-najmenší svetadiel